Kendo Brno

Vybavení

Oblečení
Kendo se cvičí v kabátku (keiko-gi) a širokých kalhotách (hakama). Charakteristická barva oděvu je modrá, lze se však setkat i s barvou bílou, černou nebo jejich kombinacemi.

Výzbroj
Klasický meč byl v kendó nahrazen bambusovým mečem (šinai) a v kendo katách pak dřevěným mečem (bokken, bokutó).

Šinai
Šinai se skládá ze čtyř bambusových štěpů spojených dohromady pomocí kožené rukojeti (cukagawa), koženého pásku (nakajui), čepičkou meče (sakigawa). Jednotlivé komponenty poutá šňůrka (curu), která prochází od čepičky, skrz pásek až k rukojeti. Šňurka současně představuje i tupou stranu meče. V rukojedi šinaie je vložen plíšek (čigiria) v čepičce gumová hlavice (sakigomu), aby byl zachován tvar šinaie. Standardně se vyrábějí šinaie s kulatým průřezem, ale lze koupit i šinaie, které jsou v průřezu oválné a lépe tak simulují tvar meče. Nezbytnou výbavou šinaie je záštita (cuba), která je zajištěna gumovou zarážkou (cubadome)


(klikni pro zvětšení)

Konstrukce šinaie umožňuje potřebný kontakt, aniž by docházelo ke zranění nebo zhmoždění kendistů a poskytuje potřebnou zpětnou kotrolu seku, resp. bodu.

Šinai může mít různé délky v závislosti na věku a pohlaví kendisty.
 
muž/žena věk 12 - 15 let věk 15 - 18 let věk 18 +
délka muž i žena max 114 cm max 117 cm max 120 cm
hmotnost muž min 440g min 480g min 510g
žena min 400g min 420g min 440g
průměr (u sakigawy) muž min 25mm min 26mm min 26mm
žena min 24mm min 25mm min 25mm


Tradiční materiál bambus bývá nahrazovám umělými materiály – plastem a karbon-grafitem. Karbonové šinaie jsou pružnější, mají vyšší životnost, nevyžadují tak častou údržbu, avšak jejich cena je vyšší.

Bokken
Bokken se tvarově podobá skutečnému meči. V kendó se pak používá především pro cvičení kata, které jsou nekontaktní. Rozlišujeme dlouhý bokken (tači, ódači) a krátký (kodači).

Výstroj
Chrániče, které kryjí zásahové plochy se souhrně nazívají bógu. Bógu pak tvoří – chránič hlavy (men), chránič hrudi a břicha (dó), rukavice (koté) a chránič boků (tare). K upevnění menu a dó se používají šňůry (himo). Pod chránič hlavy se vkládá ručník (tenugui), který tlumí údery a odsává pot. Na prostřední díl chrániče třísel bývá navlékána jmenovka (zekken) označující jméno a klub kendisty.


(klikni pro zvětšení)
© 2008 - 2017 Seishinkan | design by dawnmichal | Admin

KENDO BRNO

SEIŠINKAN

SEISHINKAN

Stránky brněnského oddílu cvičícího tradiční japonské bojové umění Kendó. Naleznete zde kalendář akcí, novinky, fotogalerii, obecné informace o Kendó a také o našem oddíle.