Kendo Brno

Šinai Kendó

Cílem kendó není zasáhnout nebo zmrzačit soupeře, ale naučit se sladit meč, tělo a ducha do harmonického celku a získat tak převahu nad soupeřem.

V zápase (šiai) je možné zasáhnout 8 míst (datucu bui), které jsou kryté chrániči:


(klikni pro zvětšení)

Men - přímý sek shora dolů
Hidari men - sek šikmo nad levé ucho (levá strana hlavy)
Migi men - sek nad pravé ucho (pravá strana hlavy)
Cuki - bodnutí do krku
Migi koté - sek na předloktí pravé ruky
Hidari koté - sek na předloktí levé ruky (zásah platný pouze v úrovni ramen nebo nad nimi)
Migi dó - sek na pravou stranu trupu (břicha)
Hidari dó - sek na levou stranu trupu (břicha)


Korektní zásah (ippon) musí být proveden dostatečnou silou, doprovázen kiai (bojovým duchem), správným postojem (stabilním, pevným), použitím poslední třetiny čepele šinaje (monouči) a zanšinem, což je stav ostražitosti, především v okamžiku bezprostředně po provedeném zásahu.

Trénink kendó je tedy zaměřen na nácviku seků a bodu na jednotlivé zásahové plochy. Po zvládnutí základních postojů, pohybů nohou a techniky seku a bodu, lze přistoupit ke cvičení s partnerem. Cvičení s partnerem je intenzivněší a náročnější jak po fyzické, tak i po psychické stránce. V tréninku je rozvíjena přesnost, rychlost a načasování seku (bodu); udržení si středu, případně vytváření tlaku na soupeře (seme); odhadu vzdálenosti mezi soupeři (maai); navázání a udržení očního kontaktu a volba vhodné strategie boje.

Kolekce zpomalených záběrů iponů z All Japan Kendo Championship 2012
© 2008 - 2017 Seishinkan | design by dawnmichal | Admin

KENDO BRNO

SEIŠINKAN

SEISHINKAN

Stránky brněnského oddílu cvičícího tradiční japonské bojové umění Kendó. Naleznete zde kalendář akcí, novinky, fotogalerii, obecné informace o Kendó a také o našem oddíle.